event burgee venue burgee

T.A.R.S. Oct-Nov 2018 Cardiff Bay

Cardiff Bay Yacht Club

Results are final as of 16:13 on November 29, 2018

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1
Oct 4th
Race 2
Oct 11th
Race 3
Oct 18th
Race 4
Oct 25th
Race 5
Nov 1st
Race 6
Nov 8th
Race 7
Nov 15th
Race 8
Nov 22nd
Race 9
Nov 29th
Total Nett
1st   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 2 2 2 1 (5) 3 2 (4) 2 23 14
2nd   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1040 (6) 3 1 3 2 6 (19 DNC) 3 1 44 19
3rd   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1154 (19 DNC) 1 4 4 3 7 (19 DNC) 2 3 62 24
4th   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 4 5 (6) 2 (6) 2 3 5 4 37 25
5th   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 5 4 (19 DNC) 5 1 4 5 (19 DNC) 19 DNC 81 43
6th   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 3 (19 DNC) 5 7 RET 8 5 (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 104 66
7th   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   917 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 1 1 1 19 DNC 117 79
8th   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1013 1 (19 DNC) 3 (19 DNC) 4 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 122 84
9th   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 10 9 4 6 19 DNC 124 86
10th   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 (19 DNC) (19 DNC) 7 19 DNC 7 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 147 109
11th   Amazon Sunfast 3200 GBR9642R   Paul Kemp   900 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 8 RET 19 DNC 160 122
12th   Leila Twister     Keith   1050 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 8 19 DNC 19 DNC 19 DNC 160 122
13th   Romanee Moody 34 1   Peter Satchel   1050 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 9 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 161 123
14th   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 171 133
14th   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 171 133
14th   Tigger             (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 171 133
14th   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 171 133
14th   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 171 133

Race 1 - Oct 4th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1013 56.38   0.55.54 1
2   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 55.08   0.56.16 2
3   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 60.58   1.00.43 3
4   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 66.15   1.03.06 4
5   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 66.52   1.03.41 5
6   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1040 68.12   1.05.35 6
7   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1154 DNC     19
7   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   917 DNC     19
7   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     19
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     19
7   Amazon Sunfast 3200 GBR9642R   Paul Kemp   900 DNC     19
7   Leila Twister     Keith   1050 DNC     19
7   Romanee Moody 34 1   Peter Satchel   1050 DNC     19
7   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     19
7   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     19
7   Tigger             DNC     19
7   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     19
7   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     19

Race 2 - Oct 11th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1154 62.05   0.53.48 1
2   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 54.57   0.56.04 2
3   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1040 58.25   0.56.10 3
4   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 59.37   0.56.47 4
5   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 62.20   0.59.22 5
6   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 DNC     19
6   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   917 DNC     19
6   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1013 DNC     19
6   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     19
6   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     19
6   Amazon Sunfast 3200 GBR9642R   Paul Kemp   900 DNC     19
6   Leila Twister     Keith   1050 DNC     19
6   Romanee Moody 34 1   Peter Satchel   1050 DNC     19
6   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     19
6   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     19
6   Tigger             DNC     19
6   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     19
6   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     19

Race 3 - Oct 18th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1040 61.55 5 0.59.32 1
2   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 59.33 5 1.00.46 2
3   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1013 62.25 5 1.01.37 3
4   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1154 72.49 5 1.03.06 4
5   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 63.29 5 1.03.14 5
6   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 68.42 5 1.05.26 6
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 66.15 4 1.24.30 7
8   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 DNC     19
8   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   917 DNC     19
8   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     19
8   Amazon Sunfast 3200 GBR9642R   Paul Kemp   900 DNC     19
8   Leila Twister     Keith   1050 DNC     19
8   Romanee Moody 34 1   Peter Satchel   1050 DNC     19
8   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     19
8   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     19
8   Tigger             DNC     19
8   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     19
8   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     19

Race 4 - Oct 25th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 56.15   0.57.24 1
2   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 66.17   1.03.08 2
3   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1040 66.57   1.04.23 3
4   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1154 85.00   1.13.39 4
5   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 80.33   1.16.43 5
6   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 RET     7
7   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   917 DNC     19
7   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1013 DNC     19
7   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     19
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     19
7   Amazon Sunfast 3200 GBR9642R   Paul Kemp   900 DNC     19
7   Leila Twister     Keith   1050 DNC     19
7   Romanee Moody 34 1   Peter Satchel   1050 DNC     19
7   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     19
7   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     19
7   Tigger             DNC     19
7   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     19
7   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     19

Race 5 - Nov 1st

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 69.42   1.06.23 1
2   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1040 69.09   1.06.29 2
3   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1154 77.59   1.07.35 3
4   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1013 68.36   1.07.43 4
5   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 68.08   1.09.31 5
6   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 73.13   1.09.44 6
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 68.45   1.10.09 7
8   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 70.55   1.10.38 8
9   Romanee Moody 34 1   Peter Satchel   1050 76.19   1.12.41 9
10   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 77.34   1.13.52 10
11   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   917 DNC     19
11   Amazon Sunfast 3200 GBR9642R   Paul Kemp   900 DNC     19
11   Leila Twister     Keith   1050 DNC     19
11   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     19
11   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     19
11   Tigger             DNC     19
11   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     19
11   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     19

Race 6 - Nov 8th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   917 52.23   0.57.07 1
2   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 61.48   0.58.51 2
3   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 57.45   0.58.56 3
4   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 62.43   0.59.44 4
5   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 60.35   1.00.21 5
6   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1040 63.07   1.00.41 6
7   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1154 70.42   1.01.16 7
8   Leila Twister     Keith   1050 65.51   1.02.43 8
9   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 66.31   1.03.21 9
10   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1013 DNC     19
10   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     19
10   Amazon Sunfast 3200 GBR9642R   Paul Kemp   900 DNC     19
10   Romanee Moody 34 1   Peter Satchel   1050 DNC     19
10   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     19
10   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     19
10   Tigger             DNC     19
10   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     19
10   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     19

Race 7 - Nov 15th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   917 55.52   1.00.55 1
2   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 62.05   1.03.21 2
3   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 68.06   1.04.51 3
4   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 70.38   1.07.16 4
5   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 72.26   1.08.59 5
6   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1040 DNC     19
6   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1154 DNC     19
6   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 DNC     19
6   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1013 DNC     19
6   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     19
6   Amazon Sunfast 3200 GBR9642R   Paul Kemp   900 DNC     19
6   Leila Twister     Keith   1050 DNC     19
6   Romanee Moody 34 1   Peter Satchel   1050 DNC     19
6   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     19
6   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     19
6   Tigger             DNC     19
6   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     19
6   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     19

Race 8 - Nov 22nd

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   917 50.36   0.55.11 1
2   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1154 64.30   0.55.54 2
3   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1040 60.30   0.58.10 3
4   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 58.30   0.59.42 4
5   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 62.47   0.59.48 5
6   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 64.55   1.01.50 6
7   Amazon Sunfast 3200 GBR9642R   Paul Kemp   900 RET     8
8   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 DNC     19
8   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 DNC     19
8   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1013 DNC     19
8   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     19
8   Leila Twister     Keith   1050 DNC     19
8   Romanee Moody 34 1   Peter Satchel   1050 DNC     19
8   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     19
8   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     19
8   Tigger             DNC     19
8   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     19
8   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     19

Race 9 - Nov 29th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1040 67.41   1.05.05 1
2   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 66.54   1.08.16 2
3   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1154 91.05   1.18.56 3
4   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 83.32   1.19.33 4
5   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 DNC     19
5   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 DNC     19
5   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   917 DNC     19
5   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1013 DNC     19
5   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     19
5   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     19
5   Amazon Sunfast 3200 GBR9642R   Paul Kemp   900 DNC     19
5   Leila Twister     Keith   1050 DNC     19
5   Romanee Moody 34 1   Peter Satchel   1050 DNC     19
5   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     19
5   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     19
5   Tigger             DNC     19
5   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     19
5   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     19



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com