event burgee venue burgee

T.A.R.S. Jun Jul 2018 Cardiff Bay

Cardiff Bay Yacht Club

Results are final as of 8:26 on August 1, 2018

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1
Jun 5th
Race 2
Jun 12th
Race 3
Jun 19th
Race 4
Jun 26th
Race 5
Jul 3rd
Race 6
Jul 10th
Race 7
Jul 17th
Race 8
Jul 24th
Race 9
Jul 31st
Total Nett
1st   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1076 (14 DNC) 1 2 1 1 1 1 (14 DNC) 14 DNC 49 21
2nd   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 (14 DNC) 4 (14 DNC) 3 3 4 3 2 3 50 22
3rd   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 3 3 4 (5) 4 (5) 4 3 5 36 26
4th   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1050 (14 DNC) (14 DNC) 1 4 14 DNC 2 14 DNC 1 1 65 37
5th   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 2 (14 DNC) 5 8 (14 DNC) 14 DNC 5 4 2 68 40
6th   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 (14 DNC) (14 DNC) 6 6 2 3 6 14 DNC 4 69 41
7th   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 1 2 3 2 (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 78 50
8th   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 4 5 (14 DNC) (14 DNC) 7 RET 14 DNC 14 DNC 14 DNC 6 92 64
9th   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 7 5 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 110 82
10th   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 2 14 DNC 14 DNC 114 86
11th   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 7 RET 14 DNC 14 DNC 14 DNC 119 91
12th   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 126 98
12th   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 126 98

Race 1 - Jun 5th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 53.15   0.57.27 1
2   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 66.19   1.03.10 2
3   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 67.44   1.04.30 3
4   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 69.03   1.05.46 4
5   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1076 DNC     14
5   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 DNC     14
5   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1050 DNC     14
5   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 DNC     14
5   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     14
5   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     14
5   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     14
5   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     14
5   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     14

Race 2 - Jun 12th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1076 77.45   1.12.16 1
2   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 67.44   1.13.04 2
3   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 78.50   1.15.05 3
4   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 76.48   1.18.22 4
5   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 83.55   1.19.55 5
6   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1050 DNC     14
6   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 DNC     14
6   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 DNC     14
6   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     14
6   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     14
6   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     14
6   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     14
6   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     14

Race 3 - Jun 19th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1050 62.00   0.59.03 1
2   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1076 63.58   0.59.27 2
3   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 55.30   0.59.52 3
4   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 65.23   1.02.16 4
5   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 65.32   1.02.25 5
6   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 73.35   1.03.13 6
7   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 DNC     14
7   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     14
7   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     14
7   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     14
7   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     14
7   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     14
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     14

Race 4 - Jun 26th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1076 66.07   1.01.27 1
2   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 56.59   1.01.28 2
3   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 61.40   1.02.56 3
4   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1050 68.59   1.05.42 4
5   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 70.10   1.06.50 5
6   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 80.52   1.09.28 6
7   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 72.00   1.09.54 7
8   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 80.14   1.16.25 8
9   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     14
9   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     14
9   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     14
9   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     14
9   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     14

Race 5 - Jul 3rd

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1076 63.52   0.59.21 1
2   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 69.38   0.59.49 2
3   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 59.44   1.00.57 3
4   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 68.15   1.05.00 4
5   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 78.51   1.16.33 5
6   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 RET     7
7   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1050 DNC     14
7   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 DNC     14
7   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 DNC     14
7   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     14
7   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     14
7   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     14
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     14

Race 6 - Jul 10th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1076 60.28   0.56.12 1
2   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1050 60.31   0.57.38 2
3   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 67.31   0.58.00 3
4   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 59.38   1.00.51 4
5   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 65.26   1.02.19 5
6   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 RET     7
7   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 DNC     14
7   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 DNC     14
7   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     14
7   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     14
7   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     14
7   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     14
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     14

Race 7 - Jul 17th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1076 67.00   1.02.16 1
2   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 66.44   1.05.14 2
3   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 66.11   1.07.32 3
4   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 71.20   1.07.56 4
5   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 74.47   1.11.13 5
6   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 86.00   1.13.53 6
7   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1050 DNC     14
7   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 DNC     14
7   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     14
7   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     14
7   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     14
7   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     14
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     14

Race 8 - Jul 24th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1050 63.52   1.00.50 1
2   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 62.59   1.04.16 2
3   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 68.45   1.05.29 3
4   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 70.22   1.07.01 4
5   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1076 DNC     14
5   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 DNC     14
5   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 DNC     14
5   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     14
5   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     14
5   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     14
5   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     14
5   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     14
5   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     14

Race 9 - Jul 31st

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1050 56.42   0.54.00 1
2   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 59.22   0.56.32 2
3   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 56.26   0.57.35 3
4   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 67.17   0.57.48 4
5   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 66.30   1.03.20 5
6   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 67.07   1.03.55 6
7   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1076 DNC     14
7   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 DNC     14
7   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     14
7   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     14
7   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     14
7   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     14
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     14



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com