event burgee venue burgee

T.A.R.S. Aug-Sep 2018 Cardiff Bay

Cardiff Bay Yacht Club

Results are final as of 19:17 on September 25, 2018

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1
7th Aug
Race 2
14th Aug
Race 3
21st Aug
Race 4
28th Aug
Race 5
Sep 4th
Race 6
Sep 11th
Race 7
Sep 18th
Race 8
Sep 25th
Total Nett
1st   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1050 2 2 1 (4) (3) 2 3 3 20 13
2nd   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 (16 DNC) (16 DNC) 4 3 2 4 2 2 49 17
3rd   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 3 3 3 1 4 (5) 4 (5) 28 18
4th   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 (16 DNC) (16 DNC) 5 2 16 DNC 1 1 4 61 29
5th   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 4 4 7 5 5 (16 DNC) 6 (16 DNC) 63 31
6th   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 7 RET (16 DNC) (16 DNC) 6 1 3 16 DNC 7 72 40
7th   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 1 1 2 9 RET (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 77 45
8th   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 (16 DNC) (16 DNC) 6 7 6 16 DNC 16 DNC 6 89 57
9th   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 7 5 16 DNC 108 76
10th   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 1 113 81
11th   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 5 (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 117 85
12th   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 6 16 DNC 16 DNC 118 86
13th   Tigger             (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 9 RET 121 89
14th   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 128 96
14th   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 128 96

Race 1 - 7th Aug

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 62.42   0.53.52 1
2   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1050 60.09   0.57.17 2
3   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 60.58   0.58.04 3
4   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 61.33   0.58.37 4
5   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 65.25   1.03.31 5
6   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 RET     7
7   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 DNC     16
7   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 DNC     16
7   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     16
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     16
7   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     16
7   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     16
7   Tigger             DNC     16
7   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     16
7   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     16

Race 2 - 14th Aug

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 80.42   1.09.20 1
2   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1050 76.06   1.12.29 2
3   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 76.33   1.12.54 3
4   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 77.19   1.13.38 4
5   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 DNC     16
5   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 DNC     16
5   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 DNC     16
5   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     16
5   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     16
5   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     16
5   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     16
5   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     16
5   Tigger             DNC     16
5   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     16
5   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     16

Race 3 - 21st Aug

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1050 71.57   1.08.31 1
2   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 83.47   1.11.59 2
3   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 77.42   1.14.00 3
4   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 73.39   1.15.09 4
5   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 72.27   1.18.09 5
6   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 82.28   1.18.32 6
7   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 82.59   1.19.02 7
8   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 DNC     16
8   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     16
8   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     16
8   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     16
8   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     16
8   Tigger             DNC     16
8   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     16
8   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     16

Race 4 - 28th Aug

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 64.59   1.01.53 1
2   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 57.34   1.02.06 2
3   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 61.06   1.02.21 3
4   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1050 80.18   1.16.29 4
5   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 91.53   1.27.30 5
6   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 91.00   1.30.38 6
7   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 98.26   1.33.45 7
8   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 RET     9
9   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     16
9   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     16
9   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     16
9   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     16
9   Tigger             DNC     16
9   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     16
9   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     16

Race 5 - Sep 4th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 78.08   1.17.49 1
2   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 76.18   1.17.51 2
3   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1050 84.40   1.20.38 3
4   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 85.43   1.21.38 4
5   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 87.43   1.23.32 5
6   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 92.31   1.28.07 6
7   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 DNC     16
7   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 DNC     16
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     16
7   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     16
7   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     16
7   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     16
7   Tigger             DNC     16
7   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     16
7   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     16

Race 6 - Sep 11th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 70.47 5 1.16.21 1
2   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1050 70.08 4 1.23.30 2
3   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 68.11 4 1.24.53 3
4   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 67.47 4 1.26.28 4
5   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 74.38 4 1.28.51 5
6   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 82.15 4 1.37.55 6
7   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 80.08 4 1.42.13 7
8   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 DNC     16
8   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 DNC     16
8   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     16
8   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     16
8   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     16
8   Tigger             DNC     16
8   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     16
8   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     16

Race 7 - Sep 18th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 60.55   1.05.43 1
2   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 70.50   1.12.17 2
3   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1050 77.47   1.14.05 3
4   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 82.11   1.18.16 4
5   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 81.00   1.22.39 5
6   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 87.00   1.22.51 6
7   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 DNC     16
7   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 DNC     16
7   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 DNC     16
7   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 DNC     16
7   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     16
7   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     16
7   Tigger             DNC     16
7   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     16
7   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     16

Race 8 - Sep 25th

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Cutty Sark Hanse300 GBR8317T   Gordon Craig   1023 60.14   0.58.53 1
2   Argento Sonata Mod 1   Idris Dibble   980 59.29   1.00.42 2
3   Banjo Coronado Club 25 1   Graham Hodges   1050 66.39   1.03.29 3
4   Merlin Elan 31 GBR9376T   David Evans   927 59.40   1.04.22 4
5   Patroclus Achilles 840 1   Sean Carter   1050 76.30   1.12.51 5
6   Little Fish Westerly Konsort 1   Rhod Walters   1050 77.32   1.13.50 6
7   Blackjack MG Spring 135   David Moore   1004 76.30   1.16.12 7
8   Tigger             RET     9
9   Merlin Bayraider Expedition 1   John Guy   1050 DNC     16
9   Gentianella Contessa 26 2097Y   David Owens   1164 DNC     16
9   Barebones Oyster Hustler SJ35 K444   Tony Davies   980 DNC     16
9   Odyssey Odyssey 1   Paul Taylor   1030 DNC     16
9   Zest Westerly Konsort KT59   Ian Aitkin   1050 DNC     16
9   Breez Mirage 1   Louis Baker   1050 DNC     16
9   At Last Evolution 25 1   Harry Palmer   1050 DNC     16



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com