event burgee venue burgee

Gaffers Spring Series

Cardiff Bay Yacht Club

Results are final as of 9:58 on June 15, 2019

Overall

Sailed: 13, Discards: 2, To count: 11, Rating system: TCF, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF R1
11 Apr  
R2
18 Apr  
R3
18 Apr  
R4
2 May  
R5
2 May  
R6
16 May  
R7
16 May  
R8
23 May  
R9
23 May  
R10
30 May  
R11
30 May  
R12
6 Jun  
R13
13 June  
Total Nett
1st   Arwen Memory 19   CBYC Roger Wallington   0.937 7.0 RET 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 59.0 39.0
2nd   Nona Me Bay Raider 17   CBYC David Botterill   0.887 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 4.0 1.0 1.0 2.0 1.0 3.0 10.0 DNC 76.0 56.0
3rd   Chloe Sou'wester 18   CBYC Charlie Harris   1.045 7.0 RET (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 5.0 2.0 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 82.0 62.0
4th   Merlin Bay Raider Expedition   CBYC John Guy   1.233 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 3.0 3.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 85.0 65.0
5th   Hetty Pegler Cornish Crabber   CBYC Andrew Kelland   1.183 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 2.0 5.0 10.0 DNC 96.0 76.0
6th   Nutmeg Shrimper 19   CBYC Viv Head   0.833 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 106.0 86.0
7th   Daydrean Golant Ketch   CYC Keith Macllwain   1.239 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 5.0 6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 10.0 DNC 115.0 95.0
8th   Kito Drascombe Dabber   CBYC Colin Lavelle   0.75 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 10.0 DNC 122.0 102.0
9th   Lapwing Francois Vivier, Jewell     Robert Green   0.85 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 130.0 110.0

R1 - 11 Apr

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Place Points
1   Arwen Memory 19   CBYC Roger Wallington   0.937 RET 7.0
1   Chloe Sou'wester 18   CBYC Charlie Harris   1.045 RET 7.0

R2 - 18 Apr

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Arwen Memory 19   CBYC Roger Wallington   0.937 26.26 0.24.46 1.0
2   Nutmeg Shrimper 19   CBYC Viv Head   0.833 38.35 0.32.08 2.0

R3 - 18 Apr

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Arwen Memory 19   CBYC Roger Wallington   0.937 31.04 0.29.07 1.0

R4 - 2 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Arwen Memory 19   CBYC Roger Wallington   0.937 27.10 0.25.27 1.0
2   Hetty Pegler Cornish Crabber   CBYC Andrew Kelland   1.183 23.00 0.27.13 2.0
3   Chloe Sou'wester 18   CBYC Charlie Harris   1.045 26.15 0.27.26 3.0
4   Merlin Bay Raider Expedition   CBYC John Guy   1.233 23.46 0.29.18 4.0
5   Daydrean Golant Ketch   CYC Keith Macllwain   1.239 32.57 0.40.50 5.0

R5 - 2 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Nutmeg Shrimper 19   CBYC Viv Head   0.833 26.10 0.21.48 1.0
2   Arwen Memory 19   CBYC Roger Wallington   0.937 24.07 0.22.36 2.0
3   Merlin Bay Raider Expedition   CBYC John Guy   1.233 18.34 0.22.54 3.0
4   Hetty Pegler Cornish Crabber   CBYC Andrew Kelland   1.183 21.00 0.24.51 4.0
5   Chloe Sou'wester 18   CBYC Charlie Harris   1.045 24.14 0.25.19 5.0
6   Daydrean Golant Ketch   CYC Keith Macllwain   1.239 23.51 0.29.33 6.0

R6 - 16 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Arwen Memory 19   CBYC Roger Wallington   0.937 31.08 0.29.10 1.0
2   Chloe Sou'wester 18   CBYC Charlie Harris   1.045 29.20 0.30.39 2.0
3   Merlin Bay Raider Expedition   CBYC John Guy   1.233 26.30 0.32.40 3.0
4   Nona Me Bay Raider 17   CBYC David Botterill   0.887 37.53 0.33.36 4.0

R7 - 16 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Merlin Bay Raider Expedition   CBYC John Guy   1.233 23.10 0.28.34 1.0
2   Arwen Memory 19   CBYC Roger Wallington   0.937 33.08 0.31.03 2.0
3   Chloe Sou'wester 18   CBYC Charlie Harris   1.045 31.28 0.32.53 3.0
4   Nona Me Bay Raider 17   CBYC David Botterill   0.887 40.33 0.35.58 4.0

R8 - 23 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Nona Me Bay Raider 17   CBYC David Botterill   0.887 27.10 0.24.06 1.0
2   Arwen Memory 19   CBYC Roger Wallington   0.937 27.47 0.26.02 2.0

R9 - 23 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Nona Me Bay Raider 17   CBYC David Botterill   0.887 23.50 0.21.08 1.0
2   Arwen Memory 19   CBYC Roger Wallington   0.937 23.18 0.21.50 2.0
3   Nutmeg Shrimper 19   CBYC Viv Head   0.833 33.38 0.28.01 3.0

R10 - 30 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Merlin Bay Raider Expedition   CBYC John Guy   1.233 20.0 0.24.40 1.0
2   Nona Me Bay Raider 17   CBYC David Botterill   0.887 37.38 0.33.23 2.0
3   Hetty Pegler Cornish Crabber   CBYC Andrew Kelland   1.183 30.01 0.35.31 3.0

R11 - 30 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Nona Me Bay Raider 17   CBYC David Botterill   0.887 28.24 0.25.11 1.0
2   Hetty Pegler Cornish Crabber   CBYC Andrew Kelland   1.183 23.11 0.27.26 2.0
3   Merlin Bay Raider Expedition   CBYC John Guy   1.233 27.30 0.33.54 3.0

R12 - 6 Jun

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Chloe Sou'wester 18   CBYC Charlie Harris   1.045 76.02 1.19.27 1.0
2   Kito Drascombe Dabber   CBYC Colin Lavelle   0.75 2:00:00 1:30:00 2.0
3   Nona Me Bay Raider 17   CBYC David Botterill   0.887 1:42:00 1:30:28 3.0
4   Daydrean Golant Ketch   CYC Keith Macllwain   1.239 74.45 1.32.37 4.0
5   Hetty Pegler Cornish Crabber   CBYC Andrew Kelland   1.183 85.20 1.40.57 5.0

R13 - 13 June

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1   Chloe Sou'wester 18   CBYC Charlie Harris   1.045 51:33 0:53:52 1.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com